Home / FAQ / Uzlaştırmacı ayrıca uzlaşma teklifinde bulunmak için çağrı; telefon, telgraf, faks, elektronik posta gibi araçlardan yararlanılmak suretiyle de yapabilir. Ancak, bu çağrı uzlaşma teklifi anlamına gelmez. Ne anlam ifade etmektedir. Uzlaştırmacı taraf gelmez ise dosyayı nasıl sonuçlandıracaktır?

Uzlaştırmacı ayrıca uzlaşma teklifinde bulunmak için çağrı; telefon, telgraf, faks, elektronik posta gibi araçlardan yararlanılmak suretiyle de yapabilir. Ancak, bu çağrı uzlaşma teklifi anlamına gelmez. Ne anlam ifade etmektedir. Uzlaştırmacı taraf gelmez ise dosyayı nasıl sonuçlandıracaktır?

Yukarıda izah ettiğimiz üzere uzlaşma; SEGBİS, İstinabe ve tebligat usulü ile yapılabilmektedir. Uzlaşma elbetteki asıl olarak yüzyüze yapılabilmektedir. Taraf ile yüzyüze görüşebilme olanağını sağlamak için çağrı; telefon, telgraf, faks, elektronik posta gibi araçlardan yararlanılmak suretiyle de yapabilir. Ancak taraf sizin çağrınıza olumlu yanıt vermediği veya belirlenen randevuya gelmediği takdirde sizin ( uzlaştırmacı, büro veya Cumhuriyet savcısı) tarafı zorlama yetkiniz bulunmamaktadır.

Bu nedenle uzlaştırmcının yapması gereken tebligat usulünü kullanmaktır. Uzlaşırmacı tarafın bilinen en son adresine tebligat çıkartacak ve bu teligatta 3 ( üç gün) içerisinde iletişimine geçilmediği takdirde uzlaşma teklifinin reddedilmiş sayılacağı ihtarı muhakkak yer almalıdır.

Bu surette usulüne uygun gönderilen tebligata yanıt verilmediği takdirde uzlaşmacı rapor düzenlemeyecek, durumu anlatan üst yazı ve PTT tebliğ mazbatasını eklemek suretiyle ile dosyayı ilgili uzlaşma bürosuna teslim edebilecektir. Bu durum teklif aşamasında red olarak nitelendirilmektedir ve sarf buna göre yazılacaktır.

Kaynak : Uzlaştırmacı Av. Özlem ÖĞÜTCÜ UZLAŞTIRMA REHBERİ

hakkında Uzlaşma Bilinci

İstanbul Anadolu Adalet Sarayı / Uzlaştırmacı / Uzlaştırma Portalı / Kurucu Üye

Ayrıca Kontrol Et

İstinabe Nedir, Nasıl Uygulanır?

İSTİNABE Tanımı ve Uygulama Şekli 1.GİRİŞ Uzlaştırmacı UYAP. sistemi üzerinden görevlendirilmiş olduğu dosya üzerinde gerekli …