Home / Hakkımızda

Hakkımızda

Uzlaşma Bilinci Platformu ve İnternet sitesi; Onursal Başkanımız İstanbul Anadolu Adliyesi Cumhuriyet Savcısı Cengiz APAYDIN’ın teşvik ve desteği ile kuruculuğunu Eser GÜNSAL’ın yaptığı, kurulum aşamasında Gürsel AKKAYA’nın da destek verdiği bir oluşumdur.

Ceza Muhakemesi Kanununda yer verilen “Alternatif Çözüm Yöntemlerinden Onarıcı Adalette Uzlaşma ve Uzlaştırma” konusunda kamuoyunu bilgilendirici çalışmalar yapmak,

Bu nitelikteki çalışmaları teşvik etmek ve desteklemek, ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapmak,

Uzlaştırmacı Adayı, Ve sicile kayıtlı Uzlaştırmacılar için faydalı olabilecek bilgi ve belgelere site üzerinden kolayca erişim imkanı sunmak,

Konu ile ilgili istatistiklerin derlenmesi ve yayımı konusunda Bakanlığın ilgili birimleriyle iş birliği halinde çalışmak amacı ile kurulmuştur.

cengiz-apaydinDoç.Dr. Cengiz APAYDIN

İstanbul Anadolu Adalet Sarayı
Cumhuriyet Savcısı
Uzlaştırma Bilinci Platformu Onursal Başkanı

 

1968 yılında Ankara’nın Polatlı ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimimi Polatlı’da tamamladı.
1985-1989 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.
1989-1990 tarihleri arasında İstanbul Barosu ve İstanbul Adliyesi’nde avukatlık stajını tamamladı.
1990-1992 tarihleri arasında İstanbul Adliyesi’nde hâkimlik stajını tamamladı.
1993-1995 yıllarında Şırnak Cumhuriyet Savcılığı yaptı.
1995-1996 yıllarında Denizli-Serinhisar Cumhuriyet Savcılığı yaptı.
1996 yılında İstanbul Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı.
1996-1997 yıllarında Ankara’da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda Askeri Savcı olarak askerlik görevini yerine getirdi. 1997-2000 yılları arasında Denizli-Serinhisar Cumhuriyet Savcılığı yaptı.
2000-2003 tarihleri arasında Giresun-Piraziz Cumhuriyet Savcılığı yaptı.
2003 tarihlerinde İstanbul-Ümraniye Cumhuriyet Savcılığına atandı.
2005-2006 tarihleri arasında Yeditepe Üniversitesi’nde 9 ay İngilizce hazırlık eğitimini ileri düzeyde bitirdi.
2008 yılında Marmara Üniversitesi’nde Kamu Hukuku alanında doktora yaptı.

Ceza Hukuku ve Adli Tıp Açısından Kusur Yeteneği, Ceza Hukukunda Doğrudan Kast, Olası Kast, Basit Taksir ve Bilinçli Taksir Kavramları, Taksirle Yaralama, Taksirle Ölüm ve Olası Kastla İnsan Öldürme Suçları, Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçları ve Trafik Ceza Hukuku, Çocuklar İçin Ceza Hukuku Bilinci, Meşru Savunma, Bilişim Suçları ve Bilişim, Ceza Hukuku, Ceza Hukukunda Uzlaşma ve Uzlaştırmacılar İçin Ceza Hukuku” isimli eserleri bulunmaktadır.

Hakemli hukuk dergilerinde ve hukuk sitelerinde ceza hukuku alanında sayısız makaleler yazdı. Suç Genel Teorisi, Bilişim Ceza Hukuku, Meşru Savunma Hukuku, Trafik Ceza Hukuku, Tıp Ceza Hukuku, Çocuk Ceza Hukuku, Polis Ceza Hukuku ve Uzlaşma Hukuku alanlarında sayısız makaleler yazıp, yüzlerce konferans ve seminer vermiştir. Hem teorik hem de pratik çalışmaları olan yazar “Suçüstü ve Müracaat Cumhuriyet Savcılığı”, “Asliye Ceza Mahkemesi Duruşma Cumhuriyet Savcılığı”, “Ağır Ceza Mahkemesi Duruşma Cumhuriyet Savcılığı”, “Genel Soruşturma Cumhuriyet Savcılığı”, “Uzlaşma Bürosu Cumhuriyet Savcılığı”, “Bilişim Bürosu Cumhuriyet Savcılığı” ve “ Çocuk Bürosu Cumhuriyet Savcılığı” yapmıştır. Halen İstanbul Anadolu Adliyesi’nde Uzlaşma Bürosunda Cumhuriyet savcısı olarak görev yapmaktadır

eser-gunsal

Eser GÜNSAL

İstanbul Anadolu Adalet Sarayı
Uzlaştırmacı
Uzlaştırma Bilinci Platformu Kurucusu ve Başkanı

1977 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Önlisans ve Lisans eğitimlerini İstanbul Üniversitesi Dış Ticaret, İktisat, Sağlık Kurumları İşletmeciliği ve Adalet Meslek Yüksekokulu bölümlerinde tamamladı. İcra ve Alacak Tahsilatı konularında Özel sektör ve Kamu Kurumunda görev yaptı. 09 Mart 2019 tarihinde İstanbul Yeditepe Üniversitesinde gerçekleştirilen 1. Uzlaştırmacılar çalıştayında grup lideri olarak görev aldı.

Çalışma hayatına Özel Sektörde devam etmekte olup, İstanbul Anadolu Adlî Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu siciline kayıtlı Uzlaştırmacı olarak görev yapmaktadır.

gursel-akkayaGürsel AKKAYA

İstanbul Anadolu Adalet Sarayı
Uzlaştırmacı
Uzlaştırma Bilinci Platformu Eş Başkanı

 

1969 yılında Adana’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Adana’da tamamladı. 1989 yılında TSK. Jandarma Genel Komutanlığı bünyesine katıldı. 27 yıl süren meslek yaşamı boyunca Astsubay rütbesi ile çeşitli kademelerde görev yaptı. Görev süresi içinde Jandarma Ön lisans ve İktisat Fakültesi eğitimlerini tamamladı. Ekim 2016 yılında Balıkesir/Marmara Adası Jandarma Karakol Komutanı görevinden istekle emekliliğe ayrıldı. 09 Mart 2019 tarihinde İstanbul Yeditepe Üniversitesinde gerçekleştirilen birinci Uzlaştırmacılar çalıştayı organizasyonunda görev aldı. Halen İstanbul Anadolu Adlî Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu siciline kayıtlı Uzlaştırmacı olarak görev yapmaktadır.