Home / Haberler / Uzlaştırmacı Yenileme Eğitimleri Başlıyor
uzlastirmaci-egitimleri-basliyor

Uzlaştırmacı Yenileme Eğitimleri Başlıyor

Uzlaştırmacı eğitimi alarak 2018 yılında uzlaştırmacı siciline kayıt olan ve halen uzlaştırmacı siciline kayıtlı uzlaştırmacıların 05.08.2017 tarih 30145 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Ceza Muhakemesinde Uzlaştırma Yönetmeliği gereğince belirli aralıklarla yenileme eğitimine katılmaları gerekmektedir.

Sicili kayıtlı uzlaştırmacıların ne zaman yapılacağını merakla beklediği yenileme eğitimlerinin gerçekleşeceği tarihler ve eğitim verecek kurumlar belli oldu. Yenileme eğitimi hakkında merak edilen tüm soruların yanıtlarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Yönetmelikte yenileme eğitimi ile ilgili maddelere ‘Uzlaştırmacı Sicili, Eğitim, Sınav ve Denetim’ başlığı altında dokuzuncu bölümde aşağıdaki kenar başlıkları ile yer verilmiştir.

Uzlaştırmacı siciline kayıt olma şartları kenar başlıklı bölümde;

MADDE 48 – (9) Sınavda başarılı olanların sınav sonuçları, yenileme eğitimlerini de tamamlamak şartıyla, sicile kayıt yaptırıncaya kadar geçerliliğini korur.

Uzlaştırmacı sicilinden ve listeden çıkarılma kenar başlıklı bölümde;

MADDE 49 – (1) Uzlaştırmacı olabilmek için aranan koşulları taşımadığı hâlde sicile kaydedilen veya daha sonra bu koşulları kaybeden ya da uzlaştırma göreviyle bağdaşmayan tutum ve davranışlarda bulunan, Kanunun öngördüğü yükümlülükleri önemli ölçüde veya sürekli yerine getirmeyen, performans değerlendirmeleri sonucunda yeterli bulunmayan, etik ilkelere aykırı davranan, yenileme eğitimini tamamlamayan uzlaştırmacı Daire Başkanlığınca sicilden ve listeden çıkarılır.

Uzlaştırmacı eğitimi kenar başlıklı bölümde;

MADDE 50 – (6) ‘Uzlaştırmacılara, uzlaştırmacı eğitim izni verilen kuruluşlarca teorik ve uygulamalı, toplam sekiz ders saatinden az olmamak üzere iki yılda en az bir defa yenileme eğitimi verilir. Uzlaştırmacılar iki yılda bir verilen bu eğitime katılmak zorundadırlar.’  şeklinde yer bulmaktadır.

Yenileme Eğitimleri Ne Zaman başlıyor ?

Sicile kayıtlı uzlaştırmacıların toplam sekiz ders saatinden az olmamak üzere iki yılda en az bir defa katılmak zorunda oldukları yenileme eğitimlerinin Mart 2022’de başlaması  planlanıyor

Eğitimleri hangi kurumlar verebilir?

Ceza muhakemesinde uzlaştırma yönetmeliği 51. madde 1. fıkrası gereğince Uzlaştırmacı eğitimi; üniversitelerin hukuk fakülteleri, Türkiye Barolar Birliği veya Türkiye Adalet Akademisi tarafından verilir. Bu kuruluşlar Bakanlıktan izin alarak eğitim verebilirler. İzin verilen eğitim kuruluşlarının listesi elektronik ortamda yayımlanır.

Sicile kayıtlı uzlaştırmacılar bu kurumlar ile iletişime geçerek yenileme eğitimlerini tamamlayabilirler.

Yenileme Eğitimi Ücretleri Ne kadar ?

Eğitim verecek kurumlarca henüz yenileme eğitimi ücretleri belirlenmemiştir. Eğitim veren kurumlar, belli bir sayı üzerinde uzlaştırmacının bir araya gelerek, grup olarak yenileme eğitime kayıt olmaları durumunda indirim uygulayabilmektedir.

hakkında Uzlaşma Bilinci

İstanbul Anadolu Adalet Sarayı / Uzlaştırmacı / Uzlaştırma Portalı / Kurucu Üye

Ayrıca Kontrol Et

Uzlaştırmacı Sınavı Ertelendi

2021 Adalet Bakanlığı Uzlaştırmacı Sınav Tarihinin Ertelenmesine İlişkin Duyuru Uzlaştırmacı siciline kayıt için gerekli şartlardan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.