Home / FAQ / Uzlaştırmacı müzakerelere başlamadan önce ne yapmalıdır?

Uzlaştırmacı müzakerelere başlamadan önce ne yapmalıdır?

Uzlaştırmacı taraflara; uzlaşmanın temel ilkelerini, kendisinin tarafsızlığını, uzlaştırma sürecini ve sonuçlarını, uzlaştırmacı ile tarafların uzlaştırmadaki işlevlerini, gizlilik yükümlülüğünü açıklamalı, tarafların özgür iradeleri ile sürece katılmalarını sağlayacak önlemler almalıdır.

Uzlaşmanın temel ilkeleri anlatmak, kişinin hukuk düzenine ve toplumsal barışa hizmet ettiği felsefesini benimsemesine yardımcı olacağından kin ve nefret düşüncesinden uzaklaşmış olacak ve müzakereler çok daha ılımlı bir iklimde gerçekleşebilecektir.

Yine tarafların uzlaştırmacının taraf olmadığını herhangi bir tarafla ilgisnin olmadığını, kendisinin ücretinin Devlet tarafından karşılandığını, taraflardan herhangi bir menfaati olmadığını açıklaması tarafların müzakerelere daha ılımlı ve samimi katılımlarını sağlayacaktır. Aynı şekilde gizlilik yükümlülüğünün anlatılması son derece önemlidir, bu şekilde taraf size güvenecek ve süreç hakkında konuşmak isteyebilecek kendisini iletişime kapatmayacaktır.

Uzlaştırmacı taraflara açık olmalı ve iradelerini sakatlamaya neden olabilecek söz ve davranışlardan kaçınmalıdır. Uzlaşmanın en önemli prensibinin tarafların özgür iradesini dayanmak olduğu unutulmamalıdır.

Kaynak : Uzlaştırmacı Av. Özlem ÖĞÜTCÜ UZLAŞTIRMA REHBERİ

hakkında Uzlaşma Bilinci

İstanbul Anadolu Adalet Sarayı / Uzlaştırmacı / Uzlaştırma Portalı / Kurucu Üye

Ayrıca Kontrol Et

İstinabe Nedir, Nasıl Uygulanır?

İSTİNABE Tanımı ve Uygulama Şekli 1.GİRİŞ Uzlaştırmacı UYAP. sistemi üzerinden görevlendirilmiş olduğu dosya üzerinde gerekli …