Home / FAQ / SSÇ yani henüz 18 yaşını doldurmamış, suç şüphesi altındaki çocuk ile velayet sahibi kişi arasında menfaat çatışması var ise uzlaşma teklifi SSÇ açıcından kime yapılacaktır?

SSÇ yani henüz 18 yaşını doldurmamış, suç şüphesi altındaki çocuk ile velayet sahibi kişi arasında menfaat çatışması var ise uzlaşma teklifi SSÇ açıcından kime yapılacaktır?

Bu da uygulamada oldukça karşılaşılan bir durumdur. Bu durumda çocuğa yapılası gereken uzlaşma teklifi ve sürecin işletilmesi için, uzlaştırmacı durumu anlatır bir dilekçe ile ilgili uzlaşma savcına müracaatla çocuk için vasi atanması talebinde bulunmalıdır. Bundan sonra uzlaşması vasi ile süreci devam ettirmelidir.

Ancak bu süreç zaman alacak olduğundan, kanatimizce edimsiz uzlaşma veya özür dilenmesi gibi manevi edimli bir anlaşma söz konusu olacak ise vasi yerine CMK uyarınca Barodan avukat atanaraka küçüğün temsilinin uzlaşmanın ruhuna daha uygun olacaktır.

Kaynak : Uzlaştırmacı Av. Özlem ÖĞÜTCÜ UZLAŞTIRMA REHBERİ

hakkında Uzlaşma Bilinci

İstanbul Anadolu Adalet Sarayı / Uzlaştırmacı / Uzlaştırma Portalı / Kurucu Üye

Ayrıca Kontrol Et

”Türkiye’de Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yollarının Geliştirilmesi” AB – Avrupa Konseyi Ortak Projesi Kapsamında Saha Ziyaretleri Gerçekleştirildi

‘Türkiye’de Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yollarının Geliştirilmesi” Avrupa Birliği – Avrupa Konseyi Ortak Projesi Kapsamında  ihtiyaç …