Home / FAQ / Uzlaştırmacı ortak toplantıda tarafların birbirlerine sesini yükseltmesi veya gerginlik yaşanması halinde ne yapmalıdır?

Uzlaştırmacı ortak toplantıda tarafların birbirlerine sesini yükseltmesi veya gerginlik yaşanması halinde ne yapmalıdır?

Bu durum uzlaşma büroya gelen dosyaların niteliği nazara alındığında karşılaşılması olası durumlar arasındadır. Çünkü taraflar ceza yarılamasının süjesi konumundadır, bu şu anlama gelmektedir ki taraflar arasında ihtilaf vardır. Bu nedenle uzlaştırmacı ortak toplantı yapılması kararını hassasiyetle süzerek vermeli, güvenlik sorunu yaşanabilme ihtimali öngörüyor ise ayrı ayrı müzakereler ile süreci yönetmelidir.

Ancak önceden öngörülmeyen ve ortak toplantı yapılması kararı verilen bir süreçte toplantıda meydana gelen bir gerginliğin fark edilmesi halinde uzlaştırmacı öncelikle süreci yeniden çerçevelemeli tarafların pozitif yaklaşımlarını ön plana çıkarmalı, gerekirse toplantıya ara vermeli ve ayrı ayrı müzakerelerle süreci sonlandırmalıdır. Bir başka deyişle uzlaştırmacı sürece daima hakim olmalıdır.

Kaynak : Uzlaştırmacı Av. Özlem ÖĞÜTCÜ UZLAŞTIRMA REHBERİ

hakkında Uzlaşma Bilinci

İstanbul Anadolu Adalet Sarayı / Uzlaştırmacı / Uzlaştırma Portalı / Kurucu Üye

Ayrıca Kontrol Et

İstinabe Nedir, Nasıl Uygulanır?

İSTİNABE Tanımı ve Uygulama Şekli 1.GİRİŞ Uzlaştırmacı UYAP. sistemi üzerinden görevlendirilmiş olduğu dosya üzerinde gerekli …