Home / FAQ / Uzlaştırma süresi ne kadardır? Uzlaştırmacı dosyayı tevdi aldıktan sonra işlemleri ne kadar sürede tamamlamalıdır?

Uzlaştırma süresi ne kadardır? Uzlaştırmacı dosyayı tevdi aldıktan sonra işlemleri ne kadar sürede tamamlamalıdır?

Ceza Muhakemesi Uzlaşma Yönetmeliği’nin 17. Maddesi uyarınca uzlaştırmacı, uzlaştırma evrakını teslim aldıktan sonra otuz gün içinde uzlaştırma işlemlerini sonuçlandırmalıdır. Bu süre içerisinde sonuçlandıramazsa durumu açıklayan bir dilekçeyle büroya başvurması halinde bürodan sorumlu Cumhuriyet savcısının onayını almak koşuluyla uzlaştırma bürosu bu süreyi en çok yirmi gün daha uzatabilecektir.

Uzlaştırmacı dosyayı tevdi aldıktan sonra 30 günlük süresi başlamaktadır. Bu süre adli tatilden etkilenmediği gibi yani adli tatilde de bu süre işlemeye devam ettiği gibi, resmi tatil ve hafta sonları da bu süreye dahildir. Ancak son günün resmi tatile denk gelmesi halinde süre tatilin bittiği günün ertesi günü mesai saati bitimine kadar uzamış olacaktır. Uzlaştırmacı bu süre zarfında işlemleri tamamlayamadığı takdirde ilgili uzlaştırma Cumhuriyet savcısından örnek dilekçedeki gibi bir dilekçe ile başvurarak tarafına ek süre verilmesini talep edebilecektir.

Kaynak : Uzlaştırmacı Av. Özlem ÖĞÜTCÜ UZLAŞTIRMA REHBERİ

hakkında Uzlaşma Bilinci

İstanbul Anadolu Adalet Sarayı / Uzlaştırmacı / Uzlaştırma Portalı / Kurucu Üye

Ayrıca Kontrol Et

İstinabe Nedir, Nasıl Uygulanır?

İSTİNABE Tanımı ve Uygulama Şekli 1.GİRİŞ Uzlaştırmacı UYAP. sistemi üzerinden görevlendirilmiş olduğu dosya üzerinde gerekli …